اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی مجموعه ای از اطلاعات و گزارش های شرکت ها و اشخاص می باشد که در آن تمام مواردی که در محاسبه مالیات یک شرکت تاثیر دارند ذکر می شود.

طبق قانون جدید مالیاتی تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که درآمد کسب می کنند باید اظهارنامه خود را در طی زمان مشخصی برای سازمان امور مالیاتی ارسال نمایند.

عده ای از اشخاص حقوقی اعتقاد دارند به دلیل آنکه فعالیت به خصوصی انجام نمی دهند و یا درآمد قابل توجهی ندارند و یا دارای معافیت مالیاتی هستند نیازی به ثبت اظهارنامه ندارند؛ اما طبق قوانین جدید مالیاتی تمام کسب و کار ها باید فرم های اظهارنامه را تکمیل و برای سازمان ارسال نمایند.

در صورتی که این مهم صورت نگیرد امکان آن وجود دارد که شرکت درگیر جریمه سنگین مالیاتی شود.

اظهارنامه مالیاتی

ثبت اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی

ثبت اظهارنامه مالیاتی در گذشته به صورت کاغذی و با مراجعه به سازمان های مالیاتی انجام می شد، اما امروزه اکثر امور مالیاتی به صورت غیرحضوری و آنلاین صورت می گیرد.

ارسال اظهارنامه مالیاتی حقوقی چند مرحله دارد که در ادامه به بررسی این مراحل می پردازیم:

پیش ثبت نام اظهارنامه مالیاتی

پیش ثبت نام، اولین مرحله برای ثبت اظهارنامه می باشد.

این مرحله برای اشخاصی می باشد که برای اولین بار قصد دارند اظهارنامه خود را ثبت نمایند.

در پیش ثبت نام مالیاتی اطلاعات اولیه ای از اشخاص دریافت می شود و پس از انجام بررسی های لازم توسط سازمان امور مالیاتی، کدی تحت عنوان کد پیگیری به صورت پیامک ارسال می شود.

اگر تا کنون این مراحل را طی نکرده اید، در صفحه آموزش پیش ثبت نام می توانید آموزش این مرحله را به طور کامل مشاهده نمایید.

ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی

پس از دریافت کدپیگیری، 2 راه برای ثبت اظهارنامه وجود دارد.

سازمان امور مالیاتی نرم افزاری تحت عنوان …. ایجاد کرده است که در آن فرم های مختلفی برای انواع کسب و کار ها وجود دارد و نیازی به تکمیل تمامی این فرم ها نمی باشد.

یکی دیگر از راه های تکمیل اظهارنامه اشخاص حقوقی، استفاده از سایت(tax.gov.ir) می باشد که تمام فرم هایی که در بالا از آن ها صحبت شد در سایت سازمان مالیاتی موجود می باشد و دیگر نیازی به نصب نرم افزار نیست.

در صفحه آموزش تکمیل اظهارنامه مالیاتی به طور کامل درباره این فرم ها و روش تکمیل آن ها صحبت شده است.

مشاوره تخصصی 02166198626

ثبت اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی

اظهارنامه اشخاص حقیقی اندکی با اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی متفاوت می باشد اما نحوه ارسال آن یکسان می باشد.

جهت ثبت اظهارنامه اشخاص حقیقی همانند اشخاص حقوقی برای افرادی که برای اولین بار قصد ارسال اظهارنامه را دارند ابتدا نیاز به پیش ثبت نام می باشد. پس از تکمیل پیش ثبت نام، کد پیگیری برای شما پیامک می شود که با استفاده از آن می توان اظهارنامه مالیاتی را در سیستم ثبت کرد.

در صورتی که قصد ثبت نام اظهارنامه اشخاص حقیقی را دارید می توانید آموزش کامل آن را در صفحه آموزش ارسال اظهارنامه اشخاص حقیقی مشاهده نمایید.

مهلت اظهارنامه مالیاتی

مهلت ثبت اظهارنامه مالیاتی بستگی به حقوقی و حقیقی بودن شخص دارد. در صورتی طی زمان مقرر شده اظهارنامه برای سازمان مالیاتی ارسال نشود می تواند منجر به جریمه شود. در ادامه به بررسی مهلت ارسال اظهارنامه برای اشخاص حقیقی و حقوقی می پردازیم.

مهلت اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی

مهلت ثبت اظهارنامه اشخاص حقیقی 4 ماه پس از پایان سال مالی شرکت می باشد. سال مالی اشخاص حقیقی با پایان سال شمسی پایان می یابد و به همین منظور مهلت ارسال اظهارنامه اشخاص حقیقی را تا پایان تیر(31/4) می باشد.

در صورتی که 31/4 تعطیل رسمی باشد، مدت ارسال تا اولین روز کاری پس از این تاریخ تمدید می شود.

مهلت ثبت اظهارنامه اشخاص حقوقی

مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی به دلیل آن که پایان سال مالی آن ها متفاوت می باشد با اشخاص حقیقی یکسان نمی باشد.

سال مالی شرکت ها بر خلاف اشخاص حقیقی متغیر می باشد و بسته به شرکت می تواند زمان های مختلفی باشد اما نقطه مشترک آن ها مهلت ارسال اظهار نامه یعنی 4 ماه می باشد.

به عنوان مثال سال مالی شرکتی تاریخ 29/7 می باشد؛ مهلت ثبت اظهارنامه این شرکت تا تاریخ 29/11 می باشد.

با ما در ارتباط باشید 02166198626

اظهارنامه ارزش افزوده

اظهارنامه ارزش افزوده یکی دیگر از مواردی است که اشخاص حقیقی و حقوقی باید از طریق سامانه evat برای سازمان مالیاتی ارسال نماید.

ارزش افزوده مبلغی است که به بهای محصولات و خدمات افزوده می شود و پرداخت کننده آن، مصرف کننده نهایی می باشد.

اشخاص حقیقی و حقوقی در صورتی می توانند بر روی محصولات خود ارزش افزوده را اعمال نمایند که گواهی مالیات بر ارزش افزوده داشته باشند. افراد و شرکت هایی که دارای این مجوز هستند باید حداکثر 15 روز پس از پایان هر فصل اظهارنامه ای تحت عنوان اظهارنامه ارزش افزوده برای سازمان امور مالیاتی ارسال نماید.

ثبت اظهارنامه ارزش افزوده همانند دیگر اظهارنامه مالیاتی امروزه به صورت الکترونیکی انجام می شود و دیگر نیازی به تکمیل فرم های کاغذی نمی باشد.

در صفحه مالیات بر ارزش افزوده به طور کامل درباره این نوع از اظهارنامه و روش ثبت آن صحبت شده است.

خدمات اظهارنامه مالیاتی

خدمات اظهارنامه مالیاتی یکی دیگر از خدمات مالیاتی حساب سرا می باشد که طی سال های گذشته به دلیل تغییر قوانین مالیاتی طرفدار بسیاری پیدا کرده است.

همانطور که در ابتدای ذکر شد، با تغییر قانون بودجه کشور و توجه ویژه دولت به مالیات، سخت گیری ها افزایش پیدا کرده است و به همین منظور اگر در تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی مشکلی پیش بیاید امکان دارد عواقب ناخوشایندی برای اشخاص داشته باشد.

به همین منظور استفاده از خدمات ثبت اظهارنامه مالیاتی که توسط شرکت های دارای مجوز مانند حساب سرا صورت می گیرد یکی از بهترین راه های برای ثبت اظهارنامه می باشد؛ زیرا احتمال خطا در محاسبه موارد موردنیاز اظهارنامه به شدت کاهش می یابد.

از طرفی گاهی مواردی وجود دارد که می تواند باعث معافیت مالیاتی شرکت شود و مبلغ مالیات را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. اطلاع از این این موارد نیاز به تسلط بر قوانین مالیاتی دارد که به همین دلیل بهتر است تکمیل اظهارنامه و ارسال آن تحت نظر شرکت های حسابداری صورت گیرد.

در صورتی که قصد دارید اظهارنامه مالیاتی را شخصا تکمیل نمایید، پیشنهاد ما این است که قبل از ارسال نهایی، مشاوره ای از افراد متخصص دریافت نمایید، زیرا امکان دارد مواردی وجود داشته باشد که دارای مالیات نرخ صفر و یا معاف هستند که از آن اطلاع ندارید و یا از طرفی دیگر اطلاعاتی در گزارشات شرکت وجود دارد که در اظهارنامه قید نشده است و عدم ذکر آن می تواند عواقبی برای شما داشته باشد.

شرکت حساب سرا با در اختیار داشتن متخصصین این حوزه، آماده خدمت رسانی با بهترین کیفیت می باشد.

حساب سرا سعی کرده افرادی که گردهم آورد که در این حوزه سابقه بسیاری دارند و با چالش های زیادی در این زمینه روبرو شده اند و آماده روبرویی با مباحث مختلف مالیاتی را دارند.

در صورتی که قصد دریافت مشاوره تخصصی در این زمینه دارید می توانید از طریق شماره 02166198626 با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

تمام افرادی که مشمول مالیات(حتی اشخاصی که مشمول مالیات نرخ صفر هستند) ملزم به ارسال اظهارنامه مالیاتی می باشند.

اظهارنامه مالیاتی از طریق سایت my.tax.gov.ir ارسال می شود.

با ما در ارتباط باشید

02166198626

info@hesabsara.com

تهران، خيابان پیروزی،پلاک1016،واحد 12

همچنین می توانید شماره تماس خود را در کادر زیر وارد نمایید تا کارشناسان شرکت حداکثر طی 30 دقیقه آینده تماس حاصل نمایند