مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده یکی از منابع درآمدی دولت ها می باشد که پرداخت کننده آن مصرف کننده نهایی است.

این نوع مالیات، یکی از مالیات های غیرمستقیم می باشد، زیرا شخص خاصی مسئول پرداخت این مالیات نیست.

به طور کلی می توان گفت مالیات بر ارزش افزوده تفاوت بین ارزش کالا و یا خدمات عرضه شده با ارزش کالا و یا خدمات خریداری شده در طی یک دوره است.

مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

ارزش افزوده به عبارتی ارزشی است که به مجموع مواد اولیه یک محصول اضافه می شود. به عنوان مثال شما قصد پخت کیک دارید. ارزش مواد اولیه و هزینه ای که برای پخت کیک در مجموع سی هزارتومان می باشد، اما به دلیل ارزشی که در فرآیند پخت کیک به آن اضافه می شود، به ارزش آن افزوده می شود.

در این میان دولت مالیاتی را بر روی این تفاوت قیمت وضع کرده است. زمانی که شما مواد اولیه کیک را خریداری می کنید، بر روی تمام این محصولات مالیاتی را تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می کنید. اما زمانی که کیک را به فروش می رسانید، شما نیز مبلغی را تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده دریافت می کنید.

فرض کنید شما برای خرید مواد اولیه و هزینه های جانبی مانند گاز و …، سه هزارتومان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کرده اید. زمانی که قصد دارید کیک را به مبلغ پنجاه هزارتومان به فروش برسانید، 4500 تومان نیز باید به عنوان مالیات بر ارزش افزوده دریافت نمایید.

سهم دولت به عنوان مالیات بر ارزش افزوده در این میان، مقدار مبلغی که شما به عنوان مالیات بر ارزش افزوده پرداخته دریافت کرده اید منهای مقدار مبلغی است که شما به عنوان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کرده اید. به عنوان مثال در بالا 2700 تومان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کرده اید، اما 4500 تومان نیز مبلغی تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده دریافت کرده اید. پس مالیاتی که دولت دریافت می کند تفاوت این مبلغ و یا به عبارتی 1800 تومان می باشد.

البته به این نکته توجه کنید که ارزش افزوده تنها مختص مالیات نیست، بلکه بر روی خدمات نیز وضع می شود.

نکته قابل توجه دیگر این است که به تمام کالا ها و خدمات مالیات بر ارزش افزوده تعلق نمی گیرد. در ادامه در این مورد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مشاوره تخصصی 02166198626

مالیات بر ارزش افزوده چند درصد است؟

مالیات بر ارزش افزوده خدمات و کالا ها در ابتدای هر سال تعیین می شود. مالیات بر ارزش افزوده طی سال های گذشته افزایش پیدا کرده است، به طوری که در سال 1387، نرخ مالیات 3 درصد بود، اما طی سال ها این ضریب افزایش یافت، به طوری که طی سال های گذشته، این نرخ به 9 درصد رسیده است.

میزان نرخ مالیات 1401 هنوز به طور دقیق مشخص نشده است، اما تصور می شود که همانند سال 1400، نرخ مالیات بر ارزش افزوده شامل 3 درصد عوارض و 6 درصد مالیات باشد.

چه کسانی باید مالیات بر ارزش افزوده بدهند؟

همانطور که گفته شد، تمام خدمات و کالا شامل این مالیات نمی شوند. سازمان مالیاتی در 8 فراخوان، مشاغل محتلف را ملزم به ثبت نام در سامانه و دریافت مالیات بر ارزش افزوده کرد. در صورتی که در هر یک از این هشت فراخوان، کالا و یا خدماتی که ارائه می دهید ذکر شده باشد، باید ابتدا در سامانه ارزش افزوده سازمان مالیاتی ثبت نام نمایید و در ادامه، بر روی خدمات و محصولات خود، این مالیات را وضع نمایید.

در صورتی که تمایل دارید 8 فراخوان سازمان مالیاتی را مشاهده نمایید، مقاله اجناس و خدمات مشمول مالیات بر ارزش افزوده را مطالعه نمایید.

مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده

مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده، 15 روز پس از پایان هر فصل در قالب اظهارنامه معاملات فصلی می باشد. جهت ارسال اظهارنامه باید از سامانه evat استفاده نمایید. در صفحه آمورش ارسال اظهارنامه ارزش افزوده به طور کامل درباره نحوه ارسال معاملات فصلی صحبت کرده ایم.

نکته قابل توجه این است که مهلت ارسال معاملات فصل زمستان، به علت تعطیلات عید نوروز، تا پایان ماه فروردین می باشد.

گواهی مالیات بر ارزش افزوده

در بالا اشاره کردیم که مالیت بر ارزش افزوده به تمام خدمات و کالا ها تعلق نمی گیرد؛ از طرفی امکان اشخاصی مشمول این مالیات نباشند ولی این مبلغ را از خریدار دریافت نمایند. به همین دلیل بهتر است قبل از خرید، گواهی مالیات بر ارزش افزوده را بررسی نمایید و از اعتبار آن اطمینان حاصل نمایید.

ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده یکی دیگر از خدمات مالیاتی حساب سرا می باشد که توسط حسابدارن مجرب و متخصص انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02166198626 در ارتباط باشید.

با ما در ارتباط باشید

02166198626

info@hesabsara.com

تهران، خيابان پیروزی،پلاک1016،واحد 12

همچنین می توانید شماره تماس خود را در کادر زیر وارد نمایید تا کارشناسان شرکت حداکثر طی 30 دقیقه آینده تماس حاصل نمایند

سوالات متدوال

خیر، بعضی از کالا ها و خدمات مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیستند. این موارد را می توانید در سایت مشاهده نمایید.

گواهی مالیات بر ارزش افزوده به اشخاص این مجوز را می دهد که بر روی خدمات و کالا های خود مالیات مورد نظر را دریافت کنند.